От няколко дни в публичното пространство се разпространява проект на план на МП, за оптимизация в ГД „Изпълнение на наказанията“ и ГД „Охрана“, който по всяка вероятност ще бъде представен в МФ, с цел да удовлетвори условието за „пари срещу реформи“ на правителството в оставка. Освен сумата от 300 лв., като финансово изражение на искането за актуализация на възнагражденията, плана предвижда сериозни мерки с различен характер, които вероятно дават обяснение на казаното пред медиите, от Министъра на правосъдието, след срещата във финансовото министерство, на 01. 07. 22г., “ че са нужни още по-амбициозни реформи от обсъжданите до този момент“.
За Синдикат на служителите в затворите в България, като организация, е от изключителна важност да бъде изяснено как се стигна до почти изцяло новия план, който беше предоставен на вниманието на УС, на поредната среща в МП, миналия петък. В тази връзка днес УС на ССЗБ входира заявление по ЗДОИ, с Рег. № 95-00-88/11.07.2022. по описа на МП, с което Ви запознаваме по-долу. Считаме, че по този начин, с получаването на отговор на зададените въпроси и предоставянето на исканите документи, ще създадем условия с мотивите и обстоятелствата, които са съпътствали и очертали новия план за оптимизация, да се запознаят и съставят мнение всички заинтересовани страни в т.ч. гражданите на Република България.
В допълнение.
Използването на активността на синдикалните организации в опит за реформа, изразяваща се в постоянен натиск за съкращения и икономии без анализ на процесите, структурата и причините за състоянието на двете специализирани дирекции ГДИН и ГДО, всеки път ще е толкова или по-неуспешен от всеки предишен експеримент, до тогава докато не се приложи модела за изготвяне на план, по начина предложен от Синдикат на служителите в затворите в България. По-конкретно, в диалог, с участието на всички заинтересовани страни вътре в системите, външни експерти, предварителни финансови и др. анализи, и наличие на систематизирани данни за организационните процеси и функционални задължения по направления на служителите във всички структури. Това по повод официалната позиция на управляващото мнозинство в 47-то НС, която от самото начало постави повишението на трудовите възнаграждения под условие от реформи, и очакваните спекулации в професионалните среди, от които трябва да се разбира, че едва ли не, ако ССЗБ се е въздържал от активност и всеобхватност в своите предложения, очакваната реорганизация нямало да се случи. Но това съвсем не е така. Стоим зад всяко предложение, което се съдържа в депозираните над 30 документа на организацията от началото на годината до МП, МФ, НС, МС, ГДИН и ГДО. В този смисъл, не отричаме оценката ни като УС за необходимост от промени и съпротива срещу пороците, които организацията ясно формулира от много години насам. Ни най-малко обаче, последното не означава, че сдружението следва да носи отговорност за това, че винаги се прави най-лесното – съкращаване на персонал, обикновено на най-незащитените позиции и с най-ниските възнаграждения, което по никакъв начин не решава толкова комплексни проблеми и е лош атестат за предлагащия.
Каквото и да се случва в следващите дни и месеци, смятаме за важно да се има предвид следното: формулировки, като „споделени административни услуги“ напр. и др. се съдържат в документи на международни финансови институции, които имат изготвени анализи по поръчка на различни български правителства. В документите се съдържат оценки по отношение на процеси и препоръки изразяващи се в предложения за въвеждане на модели на управление на дейности, на човешките ресурси, на счетоводните работи и на информационното обслужване, различни от наследените от времето на социалистическата система. Съдържат се препоръки свързани със съобразяване на статута на длъжностите според нивото на риск, организирането на обществените поръчки и др.
Нямаме никакви очаквания доколко успешно ще се реализират и какъв ще е резултата от анонсираните, неизвестни в цялост, намерения. Надяваме се и не изключваме като философия тези идеи да са правилни. Напротив. Някои от тях изглеждат повече от логични. Убедени сме обаче, че като времеви хоризонт и като технология на прилагане са предварително осакатени или направо обречени на провал.
В заключение.
Исканото увеличение на заплащането остава. То няма особена, да не кажем никаква връзка с коментираното по-горе. Освен това, че става удобен повод да се обвърже с условие, нямащо нищо общо с инфлацията, която по данни на НСИ е около 15%, но всъщност е по-висока. Под каква форма и механизмите, по които ще се случи, са отговорност на политиците. Като хора всеки от нас изразява гражданската си позиция на избори. Като УС преди дни с ленти на реверите казахме от името на гласувалите ни доверие: „Ние служим на България, не на политическите партии“. Като синдикална организация имаме устав и членове, които определят нашите действия. Те са публично обявени като позиции и последователно изпълнявани като замисъл.
И последно.
По отношение на различното поведение на синдикалните организации. Просто е. Ние, ако имахме еднакъв маниер, нямаше да бъдем четири организации, щеше да има една.
УС на ССЗБ