Снимка Вести
По-изгодно е да си затворник у нас, отколкото надзирател на престъпниците. Месечната издръжка на затворник е 800-1000 лева, а заплатата на надзирателя е от 500 до 700 лева.
Заради тази разлика и жалките условия на труд на протест пред Министерство на правосъдието излязоха вчера служителите в българските затвори. Исканията им са за допълнителни средства за финансово обезпечаване дейностите по изпълнение на наказанията и за увеличаване на социалните плащания на служителите в Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ и Главна дирекция „Охрана“.
Тези плащания не са индексирани повече от 10 години, коментираха от КНСБ. Призив за протеста бяха отправили Федерацията на независимите синдикати от държавното управление и организации – КНСБ и нейният основен член – Синдикатът на работещите по трудово правоотношение в местата за лишаване от свобода. Основното искане на служителите в затворите е насочено най-вече към Министерство на финансите и към г-н Дянков – за реално финансиране на цялостната дейност на местата за лишаване от свобода, коментира пред „Фокус“ Иван Петров, председател на Управителния съвет на Синдиката на служителите в затворите в България. „От година на година финансирането намалява, а нашите задължения се увеличават, особено в отдел „Изпълнение на наказанията“.
Ние трябва да осигурим на лишените от свобода европейски условия на живот и да има европейско отношение към тях, а всичко това струва пари. По груби изчисления можем да кажем, че издръжката на един затворник на месец струва между 800 и 1000 лв., изпълнението на наказанията е много скъпо начинание“, каза Петров. Освен това протестиращите коментираха, че европейските условия за затворниците трябва да са обвързани и със съвременни условия на работа и почивка на надзирателите.
Протестиращите имаха три декларации – една до Министерство на правосъдието, една до Министерство на финансите и една, която бе прочетена и приета на протестния митинг. Тя е до председателя на Народното събрание Цецка Цачева и до министър-председателя Бойко Борисов. „Всички проблеми, които поставяме, и ще поставяме занапред, не могат да се решат изцяло и само от Министерство на правосъдието, трябва цялото общество и всички институции на всички нива да се ангажират с тези проблеми“, допълни още Иван Петров“.
На протеста отговори зам.-министърът на правосъдието, в чийто ресор са затворите – той каза „пари няма“, ще видим нещо в бюджета за догодина.
Източник: Вести