Професия: Надзирател


Ако в една държава затворниците живеят по-добре от надзирателите…

Вчера (10. юни) надзирателите от затворите излязоха на протестен митинг. Те настояват за по-високи заплати, както и за по-добри условия на труд. Надзирателите изпълниха обещанието си за митинг и точно в 13 ч. пред сградите на правосъдното и финансовото министерство гръмнаха свирки, тромби и вувузели. Надзирателите черпеха минувачи с локум, докато тропаха по празни канчета. В тях пък събираха стотинки. Един от издигнатите плакати гласеше: „Надзирател“ е държавен служител“, друг – „И ние имаме права“, трети – „Европа и за нас“.

„Докато в килиите се изграждат санитарни възли и сменят дограми, на местата, където ние работим, на поста, на който сме, няма дори една елементарна чешма, за да си измием ръцете. Казват ни, че няма пари и като има пари, тогава ще ни направят и нас, но кога ще стане това, не е ясно„, каза Иван Петров, председател на Управителния съвет на Синдиката на служителите в затворите в България, цитиран от агенция „Фокус“.

Само два часа по-късно надзирателите разбраха, че отново не ги чака нищо добро. Не са извършени нито индексация на парите за храна по време на дежурство (по 1 лв. на ден), нито надбавките за работа в тежки и вредни условия (28 лв. на месец). Причината е, че предишното ръководство на министерството не е заложило такива средства в проектобюджета си за 2012 г.

В системата работят 4000 надзиратели. Всеки от тях получава средно между 500 и 700 лева месечно и охранява между 40 и 200 затворници.

Преди известно време проф. Александър Стойнов заяви, че месечната издръжка на един затворник възлиза на 1300 лева.

Ето какво казва и Михаил Лещарски, известен като Пещерния човек (осъден от две съдебни инстанции на доживотен затвор за убийството): „Аз съм спокоен, с доживотна присъда, старините ми са осигурени, трудов стаж нямам, пенсия няма да вземам, в затвора ме хранят и се държат добре с мен.“

Ако в една държава затворниците живеят по-добре от надзирателите… ами със сигурност нещо е сбъркано. Например: ако един затворник бъде оставен без вечеря, той има право да съди държавата в Страсбург. Остане ли обаче празна масата на този, който го пази – съдебни дела няма. И от съдбата му няма да се интересува нито „Амнести интернешънал“, нито Хелзинският комитет.{jcomments off}

„Прегоровите с Министерството на финансите не са спирали, но сумата е голяма, а и не ни е само този разход на главата“, заяви пред протестиращите зам.-министър на правосъдието Пламен Георгиев. Същият добави, че за да успее да избута до края на годината, без да се разпадне, на министерството му трябват общо 13 млн.лв. – 10 за ток и вода и 3 за заплати са служителите. А увеличаването на заплатите, техниката и оръжието + нормални условия на труд остават за времето след излизане от кризата. (Което чакаме ли, чакаме!)

Всяко същество има право от нормална храна и среда, в която да се развива евентуално към добро. И когато има скачени съдове, както в слуая затворник-надзирател, трябва да се налива и в двете плочки на везната. Когато едната натежи, балансът се нарушава…

И между доста надзиратели бяха довели децата си на протестния митинг. Знаете ли защо? Ами един от протестиращите татковци сподели: „Отрано да свикват какво ги чака…“ Блогът на Иван Попов
 

Копирано от : Тук

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *